Studentské bydlení formou cohousingu (2021)

VYUŽITÍ
Díky zpracovaným analýzám jsem došla k závěru vybudovat na řešeném území ne byty, kterých je v Moravské Ostravě dostatek, ale, vzhledem k výskytu škol v nedalekém okolí, pozemek využít jako bydlení pro studenty, popřípadě bydlení přechodné.

HMOTA A KONCEPCE
S hmotou budovy pracuji v návaznosti na charakter okolí. Reaguji na hustou zástavbu na ulici Zámecká, kde je hmoty objektu nejvíce a zároveň na volnější náměstí, kde jsem z hmoty co nejvíce ubírala.
Součástí objektu je dvoupodlažní suterén určený pro podzemní parkování, sklepní kóje nebo sklady a veškeré technické zázemí.
V parteru objektu jsou umístěny obchodní jednotky a kavárna. Nedílnou součástí je také vjezd pro zásobování a svoz odpadů jak pro Bachner, tak pro řešený objekt.
Dispozice bydlení pro studenty jsou velmi dynamické, stejně jako studentův život. Jsou pojaty formou cohousingu, kde hlavní roli hrají společné prostory, ať už pro vaření, učení se, nebo také pro posezení, pro hraní stolního tenisu, kulečníku nebo pro hru na piano.
Dynamičnost promítám také do fasády uvnitř vnitrobloku pomocí vysouvání jednotlivých buněk o 1 - 2 metry, díky kterému vznikly také terasy k některým obytným buňkám. Vnější fasády jsou již zklidněnější, pouze na některých místech hmotu reagující na rozehrané atrium protlačuji směrem dovnitř o 0,5 m, a to následovně: z ulice Zámecká každou 13. buňku, z ulice Purkyňova každou 5. buňku a z náměstí Msgre. Šrámka každou 3. buňku. tato čísla jsou inspirována Fibonacciho posloupností.

VP